пʼятниця, 4 лютого 2022 р.

 

15 типових помилок учителя під час дистанційки

Щоб ефективність онлайн-навчання залишалася високою, зберігайте баланс між користю і цікавістю уроків. Але є безліч нюансів, які суттєво знижують якість дистанційки. Переможець Global Teacher Prize Ukraine Артур Пройдаков зробив для читачів «Освіторії» розбір типових помилок, яких варто уникати, якщо ваша школа знову перейшла на дистанційне навчання.

Помилка №1

Планувати хід уроку «в голові»

Доволі поширена помилка: вчитель іде на онлайн-урок, маючи в запасі два-три слайди, вміння імпровізувати і приблизне розуміння, як можна «потягнути час». Якісний урок можна провести тоді, коли ви продумаєте загальну його картину. Можна скористатися цікавою методикою планування уроку за 5 хвилин — як дистанційного, так і в офлайн-форматі.

Помилка №2

«Забувати» про візуалізацію контенту

Під час онлайн-навчання візуалізація навчального матеріалу набуває особливої цінності. Адже саме динамічна й чітка структура уроку в поєднанні з відео, фото, колажами, тематичними мемами, розпалюють інтерес учнів. А значить, тих, хто відволікається, у класі стане менше, а виконаних завдань і бажання школярів ділитися думками — більше. Для своїх уроків я частенько знаходжу осучаснені фото й колажі українських письменників. Діти запам’ятовують про мандрівного філософа Скороводу більше цікавинок, якщо показую їм колаж, на якому Сковорода мчить на електросамокаті. Або обговорюю з класом один із дописів за хештегом #ПанасМирний з Instagram. Спрацює і спільний аналіз із учнями коротких навчальних відео з TikTok. Там є ролики про «Кайдашеву сім’ю», «Тіні забутих предків». Нехай учні дивляться й шукають, які сюжетні лінії показано у відео неточно, а які автори «забули» показати.

Помилка №3

Починати урок із вправ без інструктажу

Починати онлайн-заняття із вправ або конспектів не варто. Натомість учитель має провести інструктаж. Після привітання розповісти, яку тему сьогодні розглядаємо, які активності заплановано. Домовляємось, що мікрофони на початку уроку в нас вимкнені, а після того чи того етапу роботи мікрофони вмикаються і можна ставити запитання.

Помилка №4

Не враховувати логіку розвитку уроку

Уявімо, що онлайн-урок — це мінівистава. Глядач має стати свідком зав’язки, розвитку подій, кульмінації та розв’язки. Якщо розвитку не відбуватиметься, а ваш голос монотонно і рівно чеканитиме фразу за фразою, правило за правилом — тема «вивітриться» з учнівських голів так само швидко, як летять у космос ракети Ілона Маска. Щоб цього не сталося, наповніть свій урок різними видами навчальної діяльності.

Помилка №5

Не давати дітям слово на уроці

Мені стає дуже шкода дітей, чиї мікрофони вчитель вимикає на початку уроку «за замовчуванням», — це риса авторитарного і не надто зацікавленого у двосторонній якісній комунікації педагога. Домовтеся з учнями: коли саме ви влаштовуєте обговорення і які правила взаємної ввічливості діють під час роботи з увімкненими мікрофонами.

Помилка №6

Намагатися перенести офлайн-методики в дистанційний формат

Опрацьовувати підручник за параграфами на онлайн-уроках усі 45 хвилин, читати й переписувати правила — ні і ще раз ні! До підручника можна попросити звернутися дітей у крайньому випадку — наприклад, якщо потрібно виконати якусь важливу вправу. Натомість помічними будуть онлайн-опитування, платформи із цікавими тестами з предметів, робота з текстами (можна медійними, якщо тема перегукується).

Помилка №7

Ігнорувати безпеку

Застосунок Zoom — чи не найпопулярніший інструмент для освіти під час карантину в Україні та за кордоном. Але попри всю його зручність, на уроки можуть увірватися сторонні «жартівники» з лайкою чи провокативними матеріалами. Щоб прикрості не трапилось, не нехтуйте правилами безпеки:

·     Усі учні мають перебувати у «кімнаті очікування» перед стартом уроку. Ця функція дозволить вам подивитися, чи немає серед учасників «чужинців».

·     Встановіть пароль для конференцій, найкраще — на кожну подію.

·     Не пускайте на урок сторонніх осіб. Саме тому посилання на онлайн-уроки не можна давати публічно.

·     На урок у Zoom першим заходить учитель. Для цього відкрийте в налаштуваннях параметр для групи «Налаштування облікового запису». Вимкніть функцію «Долучитися раніше за організатора».

Помилка №8

Дотримуватися принципу «Що більше онлайн-інструментів, то краще»

Віддайте перевагу потужним, але легким у використанні онлайн-інструментам. Прагнення продемонструвати все найкраще й одразу під час уроку лише виснажить вас. І давайте чесно, ви ж не на показовому методичному уроці:)

У процесі знайомства з новими інструментами запам’ятовуйте найзручніші для вас, але обов’язково тестуйте нові час від часу. До прикладу, я зараз навчаюсь використовувати всі потужності інструменту Canva, щоб робити там круті презентації, додавати цікавий віжуал. До цього користувався переважно PowerPoint.

Як створити круту презентацію за лічені хвилини «Освіторія» вже писала.

Помилка №9

Підвищувати голос

Підвищення голосу неприємне і під час традиційного уроку. А під час онлайнового може стати неабияким подразником для учнівських вух (особливо для тих, хто ні в чому не винен). А ось «налякати» чи «навести лад» йому навряд під силу. Треба поважати особистість дитини. А якщо учень відволікається, у моїй практиці спрацьовує спокійна реакція і запитання: «Петре/Марку/Ангеліно, вже можемо працювати далі?»

Часті випадки, коли через погану якість інтернет-з’єднання дитину погано чути, але вчитель довго й наполегливо намагається вийти на зв’язок і голосно вигукує: «Сашо, повтори ще раз! Ще раз! Будь ласка, ще раз, не чути». Натомість варто поспілкуватися з іншим учнем, а до цього повернутися згодом. Є технічні фактори, які від нас не залежать, тож краще витрачати час і сили раціонально. 

Буває і так, що учень не може з об’єктивних технічних причин потрапити на урок, а вчитель, не довго розбираючись, ставить «енку», влаштовує «розбір польотів за прогули». Ситуацію варто спробувати розібрати індивідуально, а учня, який пропустив онлайн-урок, слід забезпечити матеріалом — конспект або тези уроку, вправи, презентація, необхідні покликання. 

Помилка №10

Проводити мало часу з учнями онлайн

Це може бути «погана» звичка, запозичена з 2020 року, коли мало хто розумівся на організації якісного дистанту. Часу для перелаштування та адаптації минуло достатньо, аби клас не отримував завдання у формі фотографії рукописного аркуша, скинутого у Viber, на електронку або, у кращому випадку, на вебсайті школи. Ваша зацікавленість у взаємодії з учнями — ба навіть через екран — вкрай важлива! Діти хочуть спілкуватися зі своїм вчителем, бачити його емоції й показувати свої. І, звісно ж, взаємодіяти з однокласниками і вчителем під час обговорень і за допомогою цікавих онлайн-інструментів.

Помилка №11

Нехтувати помічним ресурсом Всеукраїнської школи онлайн

Якщо ви досі недооцінювали потужності Всеукраїнської школи онлайн і планували, але так і не зареєстрували власний акаунт на платформі, то ось вам знак: уже зараз протестуйте уроки ВШО, орієнтовані на учнів усіх рівнів. ВШО допоможе вам вберегтися від перевантаження та виснаження під час дистанту.

На платформі в мене є власний курс, який можу інтегрувати у свої уроки. Залюбки рекомендую учням курси інших вчителів: діти реєструються і виконують завдання. 

Телеуроки ідеально підходять для змішаного навчання — після перегляду навчального ролика учень має самостійно виконати певне завдання. А вже під час онлайн-зустрічі з класом педагог може пояснити тему на глибшому рівні, дати вправи складнішого рівня, провести сесію «Запитання-відповіді». Також відеоуроки можуть бути корисні, коли ви повторюєте з дітьми матеріал, наприклад, після канікул.

Помилка №12

«Забувати» про цифрові інструменти, щойно закінчився дистант

Ця крайність зустрічається на практиці частіше, аніж «зловживання» навчальним онлайн-інструментарієм. Велика частина вчителів після виходу з дистанційки в момент виключають цифрові інструменти зі свого арсеналу, неначе хочуть забути про труднощі, які їм довелося долати на шляху порозуміння з учнями в онлайн-площині. Та не варто карати круті цифрові інструменти навмисним забуттям!

Залиште у своєму арсеналі кілька дієвих інструментів. До прикладу, у роботі зі старшими класами я використовую тести і не уявляю офлайн- чи онлайн-уроків без використання платформи Classtime. Також часто використовую Quizlet, Kahoot у різних форматах навчання для проведення вікторин.

Помилка №13

«Вимикати учня» примусово

Фразу «Вийди з класу» у нових умовах замінює примусове «вигнання» за допомогою роз’єднання зв’язку. Але це вкрай неетично, особливо якщо учень разово вас роздратував, хай навіть і сильно. Неприємні ситуації повторюються? Це привід звернутися до класного керівника чи куратора, адміністрації чи батьків.  

Помилка №14

Не бачити учнів під час онлайн-уроку

Діти частенько намагаються вдатися до хитрощів, щоб бути на уроці з вимкненою камерою: «Вдома не прибрано», «Кішка бігає», «Молодші братики-сестрички ходять перед камерою». Як би там не було, камери під час уроку вмикати варто — і вчителю, і учням. Це дисциплінує, сприяє діловій атмосфері, допомагає комунікувати ефективніше.

Помилка №15

Дозволяти обезцінювати вашу працю

Якщо ви намагаєтеся зробити онлайн-урок цікавим і якісним — ваш ентузіазм передаватиметься й учням. Хтось намагається свідомо обезцінити ваші старання критикою? Вислухайте, але не приймайте геть усе на свій рахунок. Натхнення народжується там, де є свобода.

Джерело інформації: https://osvitoria.media/experience/15-typovyh-pomylok-vchytelya-pid-chas-dystantsijky/

 

Немає коментарів:

Дописати коментар