вівторок, 27 травня 2025 р.

 Всесвітній день без тютютну

Всесвітній день без тютюну


Всесвітній день без тютюну
Під час експедицій Колумба індіанці дарували їм тютюнові листя, які використовувалися ними для куріння, жування, як лікарські препарати. Сам Колумб не оцінив цю рослину, а ось один з його моряків Родеріго де Перез привіз з експедиції звичку палити, після чого і став першою європейською жертвою тютюнопаління.
Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.
Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.
Недавнє опитування в одній з великих країн, що розвиваються показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невеликий шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити і ще менше успішно кинули курити. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги. Але нам потрібно істотно підвищити рівень успішного припинення паління.
Сьогодні ми знаємо про існування успішних і затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Вони повинні стати більш широко доступні, а їхня вартість також повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх. Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя, як та, що у людей, які ніколи не палили. У 2025 році     Всесвітня організація охорони здоров’я присвятила цей день викриттю маніпулятивних маркетингових стратегій тютюнової індустрії. Особлива увага зосереджена на дизайні упаковки, ароматизаторах та інших маркетингових прийомах, які роблять нікотинові й тютюнові вироби привабливими — насамперед для дітей і молоді. У межах виконання Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 липня 20218 р. №530-р., Центр організовує вебінар для школярів 7-11 класів на тему: «Яскраві вироби — темні наміри. Розбираємось у ризиках, які несуть тютюнові та нікотинові вироби». До участі також запрошуються вчителі та батьки, які зацікавлені темою профілактики вживання тютюнових та нікотинових виробів. Під час заходу учасники дізнаються, як тютюнова індустрія використовує маркетингові трюки для залучення молоді та чому вживання тютюнових та нікотинових виробів становить серйозну загрозу для здоров’я. Спікери вебінару: Євгенія Рохварг - в.о. завідувачки відділення інтенсивної терапії гострих та хронічних інтоксикацій з кабінетом ГБО, Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит»; Наталія Гриб – фахівець з профілактики неінфекційних захворювань, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Пряма трансляція заходу відбудеться 29 травня 2025 року об 11:00 на офіційному YouTube-каналі Центру за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=djDb9iVbBDo 
Дженрело інформації:https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=123

Немає коментарів:

Дописати коментар