вівторок, 27 травня 2025 р.

 Всесвітній день без тютютну

Всесвітній день без тютюну


Всесвітній день без тютюну
Під час експедицій Колумба індіанці дарували їм тютюнові листя, які використовувалися ними для куріння, жування, як лікарські препарати. Сам Колумб не оцінив цю рослину, а ось один з його моряків Родеріго де Перез привіз з експедиції звичку палити, після чого і став першою європейською жертвою тютюнопаління.
Всесвітня організація охорони здоров’я в 1988 році оголосила 31 травня Всесвітнім днем без тютюну (World No-Tobacco Day). Перед світовою спільнотою було поставлено завдання - домогтися того, щоб в XXI столітті проблема тютюнопаління зникла. XXI століття настало, але проблема не зникла. Боротьба з нікотином триває.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я в світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно вмирають більше, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків, або від СНІД.
Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.
Недавнє опитування в одній з великих країн, що розвиваються показало, що дві третини курців помилково вважають, що куріння спричиняє невеликий шкоду, або взагалі не робить її, деякі з них хочуть кинути палити і ще менше успішно кинули курити. В даний час більшість тих, хто успішно кинув палити, зробили це без будь-якої сторонньої допомоги. Але нам потрібно істотно підвищити рівень успішного припинення паління.
Сьогодні ми знаємо про існування успішних і затрато-ефективних методів лікування. Засоби заміщення нікотину, такі як нікотинова жувальна гумка, пластир, назальний спрей (аерозоль для носа) та інгалятори, а також не-нікотинові засоби, такі як бупропіон, можуть подвоїти шанси людей добитися успіху. Вони повинні стати більш широко доступні, а їхня вартість також повинна знижуватися, щоб курці в усіх країнах могли собі дозволити придбати їх. Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя, як та, що у людей, які ніколи не палили. У 2025 році     Всесвітня організація охорони здоров’я присвятила цей день викриттю маніпулятивних маркетингових стратегій тютюнової індустрії. Особлива увага зосереджена на дизайні упаковки, ароматизаторах та інших маркетингових прийомах, які роблять нікотинові й тютюнові вироби привабливими — насамперед для дітей і молоді. У межах виконання Національного плану заходів щодо неінфекційних захворювань для досягнення глобальних цілей сталого розвитку, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 липня 20218 р. №530-р., Центр організовує вебінар для школярів 7-11 класів на тему: «Яскраві вироби — темні наміри. Розбираємось у ризиках, які несуть тютюнові та нікотинові вироби». До участі також запрошуються вчителі та батьки, які зацікавлені темою профілактики вживання тютюнових та нікотинових виробів. Під час заходу учасники дізнаються, як тютюнова індустрія використовує маркетингові трюки для залучення молоді та чому вживання тютюнових та нікотинових виробів становить серйозну загрозу для здоров’я. Спікери вебінару: Євгенія Рохварг - в.о. завідувачки відділення інтенсивної терапії гострих та хронічних інтоксикацій з кабінетом ГБО, Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит»; Наталія Гриб – фахівець з профілактики неінфекційних захворювань, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Пряма трансляція заходу відбудеться 29 травня 2025 року об 11:00 на офіційному YouTube-каналі Центру за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=djDb9iVbBDo 
Дженрело інформації:https://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=123

четвер, 22 травня 2025 р.

«Разом до безбар’єрного освітнього простору»

У рамках Тижня безбар’єрності психологічна служба ліцею провела просвітницько-рефлексивну зустріч з педагогічними працівниками.

🔹 Захід розпочався зі вступного слова психолога та ознайомлення з поняттям безбар’єрності.

🔹 У просвітницькому блоці було висвітлено основні принципи інклюзії, типові бар’єри в освіті, а також обговорено реальні кейси.

🔹 Під час анкетування учасники оцінили власну поінформованість та висловили думки щодо потреб у створенні доступного освітнього простору.

🔹 У форматі рефлексивного кола «Я – агент змін» педагоги поділилися власними враженнями, ідеями та зобов’язаннями щодо впровадження принципів безбар’єрності у своїй діяльності.

Захід сприяв формуванню толерантного, відкритого й підтримувального професійного середовища в колективі.





понеділок, 19 травня 2025 р.

В Україні розпочався перший Національний тиждень безбар'єрності

 


З 19 до 25 травня 2025 року в Україні проводиться перший Національний тиждень безбар'єрності, ініційований Міністерством культури і стратегічних комунікацій спільно з Міністерством розвитку громад та територій України та Радником — уповноваженим Президента України з питань безбар'єрності.

Захід спрямовано на формування в українському суспільстві культури безбар'єрності через підвищення обізнаності, мотивацію до змін та популяризацію позитивних прикладів рівності можливостей для всіх суспільних груп.

Тиждень проходитиме під гаслом «Безбар'єрність — це коли можеш», кожен день якого присвячено окремому аспекту безбар'єрності в сучасному українському суспільстві.

Тиждень безбар'єрності проводиться в рамках реалізації Національної стратегії зі створення безбар'єрного простору в Україні на період до 2030 року, ініційованої Першою леді України Оленою Зеленською.

Більше про складові безбар’єрності та про усунення будь-яких бар’єрів для різних груп людей на всіх рівнях читайте в «Довіднику безбар’єрності»

Безбар’єрність — це концепція, що передбачає створення умов, за яких усі люди, незалежно від їхніх фізичних, сенсорних, інтелектуальних чи інших особливостей, мають рівний доступ до різних аспектів суспільного життя. Це шлях до створення комфортного середовища, де немає обмежень і кожна людина має змогу реалізувати свій потенціал.

Нагадаємо, 2021 року за ініціативи першої леді України Олени Зеленської ухвалено Національну стратегію зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. У квітні Кабінет Міністрів України оновив цю Національну стратегію та затвердив План заходів на 2025-2026 роки з її реалізації.

Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3994601-v-ukraini-startuvav-nacionalnij-tizden-bezbarernosti.html

четвер, 8 травня 2025 р.

Профілактика потрапляння підлітків у ситуації вербування спецслужбами РФ та залучення їх до протиправної діяльності на території України

 Для дітей та підлітків: як уникнути небезпеки?

Фото без описуНе діліться особистою інформацією в інтернеті.

   – Ніколи не публікуйте свої контактні дані, адресу, школу або іншу персональну інформацію в соціальних мережах.

   – Якщо незнайома особа пише вам у месенджерах або соцмережах, не відповідайте на її повідомлення.

Остерігайтеся підозрілих знайомств.

   – Не погоджуйтеся на зустрічі з незнайомцями, які обіцяють легкі гроші, подарунки чи інші вигоди.

   – Уникайте спілкування з тими, хто пропонує “цікаву роботу”, особливо якщо вона стосується збору інформації про військові об’єкти, зйомки фото/відео, передачі речей чи грошей.

Зважайте на підозрілі завдання.

– Якщо вас просять щось сфотографувати чи записати (мости, дороги, об’єкти інфраструктури), це може бути спроба залучити вас до незаконної діяльності.

– Подібні дії підпадають під статтю 111 Кримінального кодексу України (державна зрада) або статтю 258-3 (створення терористичної групи).

Не передавайте підозрілі пакунки.

    – Якщо незнайома особа просить передати пакет чи інші речі, категорично відмовляйтеся.

Розумно ставтеся до інформації.

   – Не довіряйте всьому, що читаєте в інтернеті. Деяка інформація може бути фейковою та створена, щоб викликати недовіру до України.

Завжди розповідайте батькам або вчителям

   – Якщо вас турбує чиєсь спілкування або поведінка, не тримайте це в секреті. Батьки, вчителі чи правоохоронці можуть допомогти.

Для батьків: як захистити дітей?

   Контролюйте активність дітей у соціальних мережах.

– Перевіряйте, з ким вони спілкуються, які сайти відвідують і в яких групах беруть участь.

– Поясніть, що особиста інформація має залишатися приватною.

Обговорюйте ризики з дітьми.

– Розкажіть, як працюють методи вербування: обіцянки грошей, подарунків, цікавих завдань.

– Поясніть, що будь-яке спілкування з підозрілими особами може бути небезпечним.

Навчіть дітей казати “ні”.

– Діти мають знати, що вони можуть і повинні відмовлятися від будь-яких пропозицій, які здаються їм підозрілими.

Встановіть довірливі стосунки.

– Дитина має бути впевнена, що може розповісти вам про будь-які свої проблеми чи підозри.

Слідкуйте за змінами в поведінці.

– Якщо дитина стає закритою, постійно сидить у телефоні чи поводиться дивно, це може бути сигналом про проблему.

Інформуйте про кримінальну відповідальність.

– Поясніть дітям, що за співпрацю з ворогом передбачена кримінальна відповідальність:

– Стаття 111 ККУ (Державна зрада) – до 15 років позбавлення волі.

– Стаття 258-3 ККУ (Створення терористичної групи) – до 10 років ув’язнення.

Звертайтеся до правоохоронців.

– Якщо у вас є підозри, що ваша дитина може стати жертвою вербування або перебуває в небезпечному середовищі, звертайтеся до поліції чи СБУ за номером 102 або через спеціальні гарячі лінії.

Що робити, якщо дитина вже стала жертвою вербування?

Не панікуйте.

– Підтримуйте дитину, пояснюйте, що ви готові допомогти їй.

Зверніться до правоохоронців.

– Розкажіть про ситуацію до поліції або СБУ. Ваша відкритість може допомогти уникнути кримінальної відповідальності для дитини.

Поясніть наслідки.

– Говоріть чесно, які наслідки можуть бути, якщо дитина погодиться виконати вимоги зловмисників.

Пам’ятайте: профілактика — найкращий захист!

   Спільна робота батьків, дітей, вчителів та правоохоронців допоможе захистити наших дітей від небезпеки вербування та забезпечити їхнє безпечне майбутнє.

Джерело: https://bakhmach-mr.gov.ua/news/1738661822/

понеділок, 5 травня 2025 р.

Місяць обізнаності про ментальне здоров’я.

 Понад третина українців відчуває розчарування (39 %) і безсилля (35 %). Майже вдвічі більше – напруженість (61 %) і втому (59 %). Такий топ емоцій показало останнє соціологічне дослідження «Ти як?».

Виникають ці емоції частіше тоді, коли реальність не збігається з нашими очікуваннями. І це відчуття, за словами фахівців, дуже легко сплутати з втратою сенсів.
🗓️ Сьогодні Україна разом із багатьма країнами розпочинає Місяць обізнаності про ментальне здоров’я. Щороку в травні ми голосніше розповідаємо про його важливість, про зняття стигми й визнання того, що піклуватися про себе — це нормально.
В Україні глобальна ініціатива відбудеться під гаслом «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com».
У контексті ментального здоров’я говоритимемо саме про сенси, бо в моменти розчарування, безсилля, втоми й напруженості вони можуть стати внутрішньою опорою. Можуть слугувати дороговказом і дати перспективу. Не просто вказати напрям, а наповнити його змістом, відповідаючи на питання: «Для чого я щось роблю?»
💻 Відсьогодні на платформі «Ти як?» щодня з’являтимуться сенси — теплі підтримувальні послання, які зібрала в «СенсоТеку. Ти як?» Всеукраїнська програма ментального здоров’я разом із психологинею Світлана Ройз.
Сенси доповнені практичними порадами щодо плекання стійкості та піклування про ментальне здоров’я. Серед них кожен і кожна знайдуть те, що резонує саме з ним. Для себе, для близьких, для дітей.
📍Так, у пригоді стане оновлений розділ «Самодопомога» — повноцінний онлайн-інструмент підтримки, що завжди поруч.
📍Також прості правила для плекання стійкості щодня пропонуватиме Моментал який «живе» ще й у форматі застосунку.
📍Як простір для рефлексії сьогодні працюватиме марафон «СенсоТека. Ти як?» на сторінках «Ти як?» та Координаційного центру з психічного здоров’я КМУ.
Прилучайтеся. Можливо, ці роздуми допоможуть віднайти власні ментальні опори. Адже Місяць обізнаності про ментальне здоров’я — це не лише про інформування. Це про увагу — до себе, до близьких, до цілого всесвіту всередині.
А сенси — у простому: у словах, зустрічах, діях, у всьому, що підтримує й наповнює. Їх не треба довго шукати — вони вже є в кожному з нас. ❤️
Джерело інформації: https://www.facebook.com/search/top/?q=%D1%82%D0%B8%20%D1%8F%D0%BA