понеділок, 4 вересня 2023 р.

Як навчити дитину любити знання

Автор: Олександра Недєлкова, викладачка освітньо-культурного простору «Гончаренко центр».

Розпочався новий навчальний рік, і вже вдруге наші діти йдуть до першого класу в умовах повномасштабної війни. Хтось навчатиметься цьогоріч за справжніми партами, для когось перший рік розпочнеться у форматі онлайн. Але в обох випадках перед батьками школярів постає спільне питання: як прищепити дитині любов до знань? Як зробити так, аби шкільні уроки не асоціювалися зі стресом та негативом?

Аби допомогти батькам підтримати свою дитину в процесі соціалізації у новому колективі, ділюсь 15-ма порадами з власного досвіду.

1. Познайомте дитину з новим простором. Прогуляйтеся разом школою, якщо дитина навчатиметься оффлайн, зверніть увагу на цікаві та небезпечні місця. Зазирніть до їдальні, санвузлу, бібліотеки.

2. Облаштуйте вдома окремий простір для дитини. Це має бути місце саме для навчального процесу, читання, письма, виконання домашніх робіт, а не для ігор і відпочинку. Особливо, якщо дитина навчається онлайн.

3. Пильно слідкуйте за оптимальним режимом дня дитини. Важливо, щоб маленькі учні повноцінно висипались та вчасно харчувались. Стабільний графік полегшить адаптацію першокласників до нового етапу життя.

4. Підтримуйте навіть найменші успіхи дитини. Хваліть за кожне досягнення в навчанні та поза ним.

5. Не порівнюйте свою дитину з іншими, цікавтесь саме її розвитком. Пам’ятайте, що всі ми – різні. У кожного свій темп і можливості. Святкуйте кожну маленьку перемогу.

6. Подбайте про соціальні зв'язки дитини, звертайте увагу на коло її спілкування. Налагодьте комунікацію зі шкільним вчителем та зробіть його вашим другом, який допоможе дитині звикнути до школи. Довірливо обговорюйте з дитиною її стосунки з однокласниками і вчителями, роз’яснюйте, як реагувати на різні ситуації.

7. Формуйте самостійність. Хай дитина сама складає підручники, зошити, олівці та ручки з вечора, приводить до ладу взуття та одяг. Підтримуйте це.

8. Створюйте умови, за яких дитина зможе самостійно виконувати домашні завдання. Допомагайте лише тоді, коли вона попросить, не робіть за дітей те, що вони можуть виконати самі. Процес тривалий, але він формує вміння долати складні ситуації у навчанні самостійно.

9. Дозволяйте дитині проявляти творчість, експериментувати. Не наполягайте на неухильному дотриманні якихось шаблонів чи зразків, приймайте різні варіанти дій та рішень. Спонукайте генерувати нові ідеї.

10. Підтримуйте під час невдач. У разі невдачі проявіть свою любов і розуміння. Уникайте токсичної критики. Ніколи не кричіть на дитину, не принижуйте її гідності, якщо вона щось зробила неправильно, адже це заганяє її в тупик і відштовхує від знань. Навпаки, лагідно орієнтуйте її на пошук виходу, надавайте емоційну підтримку без докорів, щоб в неї з’явилась можливість виконати задачу та отримати позитивний досвід. Поділіться власним досвідом невдач та способів впоратися з ними.

11. Створюйте ситуації, у яких помилки є нормою, частиною процесу засвоєння знань. Перетворюйте будь-яку помилку в інструмент розвитку, а не привід для звинувачень та сорому. Поясніть, що кожна помилка наближає нас до успіху, що вони є частиною здобуття знань, досвіду, елементом гри, необхідною умовою для того, щоб навчитися. І що помиляються всі, навіть найвидатніші вчені!

12. Якщо дитина відстала від навчального процесу чи не може розібратися в якійсь темі – допоможіть їй. Якщо орієнтуєтесь в цій темі – допоможіть власноруч, якщо вагаєтесь – зверніться до репетитора, який зможе якісно пояснити матеріал та зацікавити малечу предметом. Важливо, щоб дитині було цікаво і вона вловила момент: «Я зрозумів! Я розібрався! Я можу далі рухатися сам».

13. Будьте уважними до дитини, демонструйте зацікавленість. Хваліть дитину за її зусилля правильно. Недостатньо просто сказати: «Молодець!» Важливо розпитати, що саме намальовано та зроблено, і, зі свого боку, відзначити деталі, розповісти, що вам сподобалось у тому, що ви побачили, помітили на її малюнку, поробці чи у творі. Тоді дитині буде очевидна ваша зацікавленість, вона буде старанно вчитись, щоб повторити цей приємний досвід.

14. Дозуйте навантаження. Обов’язково дотримуйтеся балансу між навчанням і відпочинком. Не допускайте надмірної втоми, оскільки саме вона часто стає причиною зниження інтересу до отримання знань.

15. Вчіться та розвивайтеся разом із дитиною. Виховуйте її своїм прикладом.

Бажаю всім чудового, цікавого та продуктивного навчального року!

Джерело інформації: Освіта.ua

Немає коментарів:

Дописати коментар