четвер, 27 жовтня 2022 р.

 

Як подбати про дитину, якщо ви перебуваєте з нею в укритті

Міністерство освіти та сімейна психологиня Світлана Ройз підготували короткі відеопоради для батьків, які перебувають з дітьми в укритті.

Дорослим рекомендовано коротко й чітко відповідати на запитання дитини про війну та загрозу, запевнити, що Збройні Сили України зупиняють ворога.

Важливо повсякчас підкреслювати, що в укритті дитина є захищеною, пояснювати значення звуків сирени. Також необхідно постійно підбадьорювати малюка й давати йому можливість виявляти емоції.

Поради, наведені у відео, допоможуть батькам здолати паніку й підтримати дітей у критичній ситуації.

Перейдіть за покликанням та перегляньте відео: https://osvita.ua/school/85862/

середа, 26 жовтня 2022 р.

Дізнайся про свої права в цифровому середовищі

Вища школа адвокатури та Центр "Адвокат дитини" ВША НААУ приєднуються до Всеукраїнської інформаційної кампанії «16 днів проти насильства».

 Ольга Калашник, керівниця проекту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні» пропонує до уваги матеріали, підготовлені та адаптовані в рамках проекту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні».


Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді.

Буклет доступний за посиланням: https://rm.coe.int/learn-about-your-rights-in.../1680a052c2

понеділок, 24 жовтня 2022 р.

 

Як знизити рівень тривоги у дітей під час повітряних атак

Впродовж останніх двох тижнів на всій території України збільшилась кількість масових ракетних ударів. Навіть мешканці тилових районів країни відчули небезпеку та страх.

Дитяча психіка особливо вразлива до небезпечних зовнішніх чинників, що підвищують занепокоєння, тривожність, появу стресу та страху. В той самий час діти добре відчувають зміни в поведінці дорослих, яким важливо навчитися правильно транслювати свої емоції, аби навіть в складних ситуаціях сприяти збереженню нормального психоемоційного стану дитини. Як дорослим знизити рівень тривоги у дітей під час обстрілів розповідають практикуючи психологи ні Ольга Шабловська та Анна Воробей на порталі «НУШ».

Експерти наголошують, що під час небезпеки дорослим першочергово слід подбати про фізичну безпеку як самих себе, так і своїх дітей. Чітко скажіть дитині, що зараз тимчасово небезпечно і вам необхідно піти в безпечне місце. Коли всі перебувають в небезпеці, слід подбати вже й про емоційний стан. В той самий час дорослим важливо відчувати та керувати власними емоціями, оскільки діти першочергово реагують саме на реакцію батьків. Якщо дорослі в паніці, то й дитина буде переймати їхню реакцію.

Якщо дорослому складно впоратися з власними негативними емоціями, слід відійти в окреме приміщення, поплакати, похвилюватися та намагатися заспокоїтися.

Діти по-різному реагують на небезпеку. Одні можуть плакати, інші, навпаки почати істерично сміятися. Хтось впадає у ступор, а в іншого підвищується активність. Існує декілька тілесних проявів, що допоможуть батькам визначити, що дитина тривожиться:

  • поблідніння;
  • сильне потовиділення;
  • пришвидшене серцебиття;
  • тремтіння рук та ніг;
  • переривчасте дихання

Якщо дорослі помітили ознаки тривожності, дитину слід обійняти та сказати, що ми в небезпеці. Також варто пояснити, що такі тілесні прояви – це нормальна реакція організму на стресову подію, яка скоро мине. 

Якщо у дитини сталася істерика, одразу варто встановити зоровий контакт, сісти поруч, обійняти, почати дихати в одному темпі, потім спокійно пояснити, що сталося та як ви будете діяти надалі.

Психологині наголошують, що під час підвищення тривожності не можна заперечувати емоції дитини, а навпаки прийняти їх, розділити разом з дитиною, а лише потім заспокоїти.

Чи треба пояснювати дитині, що сталося? Так, але  говорити з дитиною слід в залежності від її віку. Малеча краще розуміє інформацію через гру. На будь-яке питання відповідати слід спокійно, надаючи стільки інформації, скільки готова взяти дитина. Говорячи про фактичні події, не варто вдаватися в подробиці, перезавантажуючи деталями, які можуть більш емоційно її травмувати.

Для стабілізації емоційного стану використовуйте руханки для тіла: наприклад, простукайте його. Починаємо простукувати тіло зверху вниз: спочатку руки, потім тулуб, грудну клітку, живіт, ноги, а потім попросіть когось, хто поруч, простукати спину.

Ще одна дієва вправа для заспокоєння називається “Метелик”. Складаємо руки, захоплюємо один великий палець за інший, щоби вийшов метелик. Потім кладемо руки на груди і “крильцями” у вигляді кінчиків пальців починаємо простукувати грудну клітку плавними похлопувальними рухами.

Джерело інформації: https://op.ua/news/lifehack/yak-zniziti-riven-trivogi-u-ditey-pid-chas-povitryanih-atak

 

Чому важливо забезпечувати психологічний спокій дитини: поради для батьків

У межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської педагоги та психологи телеграм-каналу «Підтримай дитину»нагадують про базові потреби дітей. 

Основою психологічного здоров’я дитини є рівень її особистісного спокою, що дозволяє справлятися зі стресовими ситуаціями у житті, втілити потенціал, успішно вчитися в освітньому закладі, реалізуватися на ринку праці як фахівець та особистість. Психологічний спокій – одне з основних прав дитини. Це невід'ємний компонент здоров'я та гармонійного розвитку, який дозволяє формувати світ, у якому ми живемо. Рівень психологічного спокою дитини є ступінь задоволення її базових потреб. 

Незадоволення однієї з цих базових потреб, може призвести до розвитку внутрішніх конфліктів, підвищити рівень тривожності та формувати страхи, порушувати комунікації із навколишнім світом, розвивати невротичні стани та психосоматичні захворювання тощо. 

Якщо дорослі (батьки, родичі, фахівці тощо) задовольняють потреби дитини, вона розвивається гармонійною особистістю, з цільним світобаченням, переконаннями та самоцінністю тощо.

Джерело інформації: https://op.ua/news/lifehack/chomu-vazhlivo-zabezpechuvati-psihologichniy-spokiy-ditini-poradi-dlya-batkiv

вівторок, 18 жовтня 2022 р.

Рекомендації щодо усунення ризиків торгівлі людьми у зв’язку з війною в Україні  

Щоб ознайомитися з матеріалами, перейдіть за покликанням

                         Куди звертатися  щодо протидії торгівлі людьми

    Звернутися за практичними порадами можна до: Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 527, що працює за підтримки МОМ (Міжнародної організації з міграції), з 8:00 до 20:00 за номером 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) або 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів). Особи, які перебувають за кордоном, можуть звернутися до консультантів гарячої лінії за електронною адресою 527.hotline@gmail.com; 

    Національної дитячої «гарячої лінії» за телефоном 0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного) та Національної «гарячої» лінії з попередження насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116 123 (для дзвінків з мобільного) ГО «Ла Страда-Україна».

 

Європейський День боротьби з торгівлею людьми

Європейський День боротьби з торгівлею людьми
18 жовтня – День, який оголошений Європейським днем боротьби з торгівлею людьми, був започаткований 18 жовтня 2007 року. Такий день необхідний для консолідації діяльності та підвищення рівня обізнаності з найдавнішим негативним феноменом - торгівлею людьми, особливо жінками і дітьми. Не байдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні - запорука успішної боротьби з цією проблемою.
Нагадаємо, що 17 листопада 2005 року була підписана Конвенція Ради Європи «Про боротьбу з торгівлею людьми». Пару років опісля Європейський Парламент одностайно прийняв звіт «Стратегії запобігання торгівлі жінками і дітьми, які є вразливими до сексуальної експлуатації». Прийняття цього звіту Членами Європейського Парламенту спонукає країни - члени ЄС вживати більше заходів для боротьби з торгівлею людьми і покращувати захист прав потерпілих осіб.
Країни, що ратифікували Конвенцію Ради Європи «Про боротьбу з торгівлею людьми» вдосконалюють систему надання допомоги потерпілим за коштами державних структур, процедури розгляду судових справ, координують діяльність силових відомств у сфері протидії торгівлі людьми з боку відповідних державних установ.
Людина - не товар! Цінність людського життя - не предмет торгівлі!

пʼятниця, 14 жовтня 2022 р.

 

МОН оприлюднено номери психологічної допомоги

Міністерством освіти і науки опубліковані номери «гарячих ліній», на які можна звернутися для отримання безоплатної психологічної допомоги.

У відомстві зазначають, що 10 жовтня у День ментального здоров’я за підтримки першої леді Олени Зеленської в Україні розпочалася інформаційна кампанія «Скажи чесно, як ти?», що має на меті допомогти громадянам подолати стрес і тривожність.

Номери «гарячих ліній»

  • лінія Національної психологічної асоціації 0 800 100 102 (з 10:00 до 20:00 щодня);
  • урядова лінія 1547 (цілодобово);
  • лінія міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» 0 800 210 160 (цілодобово);
  • Київський міський центр психолого-психіатричної допомоги при станах душевної кризи 044 456 17 02, 044 456 17 25 (цілодобово);
  • лінія емоційної підтримки МОМ 0 800 211 444 (з 10:00 до 20:00 щодня);
  • лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine 7333 (цілодобово);
  • лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Міністерстві у справах ветеранів 0 800 33 20 29 (цілодобово);
  • національна гаряча лінія із запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного, цілодобово).

Діти, молодь, батьки та вчителі також можуть звертатися по допомогу до експертів проєкту психологічної підтримки «Поруч», корисну інформацію також розміщено на платформі «Спільно».

Заходи до Дня ментального здоровʼя реалізуються за підтримки Міністерства охорони здоровʼя, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та є частиною Всесвітнього дня ментального здоровʼя.

https://osvita.ua/news/87543/