понеділок, 7 квітня 2025 р.

 

Як говорити з дитиною на тему інтернет-безпеки

Згідно з останнім дослідженням Google, більшість підлітків віком 13–17 років проводять в інтернеті понад 3 години щодня (79%). І попри те, що батьки почали більш активно обговорювати цю тему із дітьми, приблизно 20% опитаних батьків вважають, що вони ініціювали обговорення безпеки в інтернеті запізно і хотіли б зробити це раніше.

Сучасні діти майже не уявляють свого життя без гаджетів. Тому для багатьох батьків питання використання інтернету часто стає джерелом конфліктів у родині. Як уникнути суперечок і знайти баланс між бажаннями дитини та правилами, що допоможуть дитині бути в безпеці?

Бесіда з дитиною про те, для чого потрібно встановити правила користування гаджетами

Часто дитина сприймає прохання відкласти телефон як покарання.

На противагу категоричним «не можна», варто пояснити дитині наслідки тривалого використання гаджетів, наприклад, негативний вплив на зір та поставу, зниження концентрації та пам'яті, нестача фізичної активності тощо.

Дитина буде більш охоче сприймати встановлені домовленості, якщо буде розуміти їх обґрунтування.

Шукаємо альтернативу

Гаджети – це не лише розвага, а й спосіб втечі від нудьги та проблем. Тому важливо запропонувати дитині альтернативні варіанти емоційного розвантаження, які будуть не менш цікавими.

Це можуть бути творчі заняття (малювання, ліплення, конструювання), читання книг чи коміксів, прогулянки з родиною або активні ігри на свіжому повітрі з друзями, настільні ігри або спільні хобі тощо. Коли у дитини буде вибір, вона легше сприйматиме обмежене використання гаджетів.

Спільний час з дитиною: прописання правил

Щоб уникнути конфліктів, дитина має чітко розуміти, скільки часу можна користуватися гаджетами. Найкраще, коли ці правила створені разом – тоді вони не здаватимуться дитині нав'язаними.

Варто домовитися про: допустимий час у будні та вихідні, використання гаджетів перед сном, відсутність телефонів за столом під час їжі, час без гаджетів під час навчання чи відпочинку. Пропонуємо вам використати ігровий формат і прописати ці домовленості в Сімейній угоді.

Вивчаємо тему онлайн-безпеки

Оскільки технології швидко оновлюються, а нові додатки з’являються дуже часто, батькам варто бути пильними та слідкувати за новинами з теми онлайн-безпеки. Рекомендуємо спільно з дитиною переглядати освітні відео ГО #stop_sexтинг.

Ми створили серію інтерв’ю з дітьми та дізнались про їхню думку щодо найактуальніших тем про безпеку в інтернеті. У цій серії ми обговорили такі теми: онлайн-ігри – це добро чи зло, безпека в соціальних мережах, загроза секстингу в інтернеті, військові ризики онлайн та переваги й недоліки штучного інтелекту. Усе це можна побачити в серії інтерв’ю з дітьми за посиланням.

Цей проєкт створено ГО #stop_sexтинг завдяки отриманому гранту від Фонду дитячої стійкості: розвиток спроможності та фінансування українських організацій громадянського суспільства (Children's Resilience Fund: Providing Capacity Building and Funding to Ukrainian Civil Society Organisations) в Україні. Програма реалізується Crown Agents in Ukraine та Integrity Action.

Якщо вам потрібна підтримка, ви завжди можете звернутися:

  • гаряча лінія #stop_sexтинг з протидії онлайн-ризиків: набирайте 1545 (далі – 3);
  • безкоштовні психологічні консультації від #stop_sexтинг для молоді, батьків та спеціалістів: https://stop-sexting.in.ua/adult/psykholoh/ або в телеграм (нік - @stop_sexting).

Залишайтеся захищеними та допомагайте дітям захиститися від онлайн-злочинців.

Посилання на #stop_sexтинг

#stop_sexтинг – провідна в Україні громадська організація про захист дітей в інтернеті. Отримала премію Глобального договору ООН та загалом навчила понад 1 млн дітей та батьків. У межах інформаційної кампанії торкнулася мільйонів українських родин, а також створила першу в країні консультаційну лінію щодо безпеки дітей в інтернеті 1545(далі 3) та психологічну лінію підтримки для дітей та батьків на тему онлайн-ризиків на сайті та в Telegram.

середа, 2 квітня 2025 р.

 Як швидко та якісно підготуватися до НМТ

Уже зовсім скоро – з 14 травня до 25 червня, українські вступники будуть складати національний мультипредметний тест (НМТ). Цьогоріч іспит міститиме чотири предмети: обов’язкові українську мову, математику, історію України та предмет на вибір.

Тож саме час діставати з закутків пам'яті свої знання та в експрес-режимі повторювати теми, які даються найскладніше. Однак застерігаємо, тут не буде порад, як вивчити те, чого не вивчили за 11 років у школі.

За що взятися спочатку, як організувати свою підготовку та якими лайфхаками скористатися в останні тижні перед НМТ, "УП. Життя" розпитала у:

  • Петра Пасіхова, вчителя математики, Заслуженого вчителя України;
  • Іллі Літуна, викладача історії, засновника онлайн-школи TurboZNO;
  • Анни Огойко, репетиторки з української мови, авторки ютуб-каналу "на всі двісті";
  • Тетяни Вакуленко, директорки Українського центру оцінювання якості освіти.

Що треба знати про НМТ-2025?

Основна сесія мультипредметного тесту буде проходити з 14 травня до 25 червня. Зареєструватися на іспит можна до 3 квітня через персональний кабінет на сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО).

Додаткова сесія триватиме з 14 до 25 липня, а реєстрація на неї розпочнеться 9 травня. Додаткову сесію тестування матимуть право відвідати лише ті, хто не зміг прийти на основну з поважних причин.

НМТ триватиме 240 хвилин (4 години) і буде поділений на два блоки з 20-хвилинною перервою між ними. Вступники самі зможуть вирішувати, скільки часу виділити для виконання завдань з одного предмету в межах блоку.

Цьогоріч мультипредметний тест міститиме:

  • 30 завдань з української мови та історії України – обов'язкових предметів;
  • 22 завдання з обов'язкової математики – обов'язкового предмету;
  • 30 завдань з української літератури, біології, географії та хімії – предметів на вибір;
  • 32 завдання з іноземної мови – предмету на вибір;
  • 20 завдань з фізики – предмету на вибір.

Програму, за якою будуть складати завдання НМТ, можна знайти на сайті УЦОЯО. Детальніше про теми, які потрібно повторити з кожного предмету, ми розповіли в минулому матеріалі.

Тестування проходитиме у тимчасових екзаменаційних центрах (ТЕЦ) в Україні та у 33 країнах за кордоном. Якщо вступник навчався у школі мовою нацменшини, то зможе скласти НМТ угорською, румунською, польською або кримськотатарською.

З чого почати підготовку до НМТ?

Якщо ви починаєте посилено готуватися тільки зараз, то часу на детальний розбір усіх тем з програми немає. За півтора місяця до тесту варто мобілізувати всі свої ресурси, щоб вивчити або повторити ключові моменти. Аби це було ефективнішим, можна скористатися низкою порад.

Визначте свої слабкі сторони

Не варто хапатися за все й одразу. На старті підготовки пройдіть кілька тренувальних тестів минулих років і зафіксуйте, які завдання даються найскладніше. Водночас прогляньте програму НМТ, випишіть звідти теми, які найгірше пам'ятаєте після вивчення у школі, та зосередьтеся саме на них.

Складіть графік занять

Під час підготовки важлива регулярність, тому варто вирішити, скільки часу ви готові виділяти на роботу з кожним предметом протягом наступних тижнів. Це може бути 45 хвилин на день або 3 години на тиждень – орієнтуйтеся на свій розклад та здатність концентруватися.